
Piece kaflowe opalane drewnem są jednymi z najtańszych źródeł ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Biorąc pod uwagę przygotowanie miejsca pod zabudowę, zakup urządzenia, magazyn paliwa, a przedtem wszystkim sam koszt drewna, piec akumulacyjny staje się w dzisiejszym czasie bardzo atrakcyjnym cenowo i eksploatacyjnie . Warunki do spełnienia to oczywiście odpowiednia jakość samego paliwa i umiejętna obsługa. Ogromnym atutem jest uzyskane ciepło, które wręcz jest zalecane dla ludzi wrażliwych na kurz i niekorzystne zjawiska występujące przy ogrzewaniu ruchomym powietrzem konwekcyjnym.
Widok ognia zza szyby i ciepło pieca w mroźny wieczór, nastraja nas zawsze pozytywnie.
Jak to w życiu bywa nic za darmo, koszt paliwa przeważnie wiąże się z ilością energii włożonej wcześniej do wytworzenia jednostki danego paliwa. Dlatego drewno pocięte i porąbane jest droższe od drewna na pniu, ponieważ już dostarczono w nie energię w postaci transportu, paliwa w piłach i łuparkach.
Do tego dochodzą jeszcze koszty magazynowania i mamy cenę.
Rosnące jeszcze drzewo samo w sobie jest żywym magazynem energii słonecznej i wody, po ścięciu wymaga jednak miejsca składowania aby uwolnić wilgoć którą miało zgromadzoną do życia.
Drewno opałowe ma tę zaletę że składowane może być na wolnym powietrzu. Niska cena drewna, a raczej wytworzenia z niego 1kWh energii, podyktowana jest faktem że to my użytkownicy dostarczamy w ten opał swoją własną energię przez rozdrobnienie i cięcie. Z jednej strony, dla naszego zdrowia jest to wspaniała sprawa, z drugiej nie zawsze się chce ma się ochotę albo zdrowie.
Ważnym atutem takiego ogrzewania staje się również czas amortyzacji poniesionych kosztów i bezproblemowej eksploatacji pieca opalanego drewnem. 50 lat to jest normalny okres w którym nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów – serwis na nas nie zarobi ! Następny atut to ekologia środowiska, ale nie każdy zwraca na to uwagę, my zwróciliśmy i chcemy aby świadomość czystego spalania w Polsce była widoczna w naszych kominach.
Ostatnim atutem który przytoczymy jest całkowity brak uzależnienia od jakiejkolwiek energii a zwłaszcza elektrycznej. Mało jest spraw pewnych, ale mając piec kaflowy w domu i drewno na zimę na pewno nie zmarzniemy w najgorszy mróz, a to jest coś !
Wracając do pytania – dla kogo piec ?
- Dla tych którzy godzą się z tymi warunkami które przytoczyliśmy. To codzienne noszenie drewna, palenie i dokładanie przez 3h spalania, tutaj chcielibyśmy zdementować informację że należy czyścić piec z popiołu dzień w dzień. Popiół stanowi 1% drewna opałowego , o wiele więcej procent w korze drzewnej, stąd też popiół w paleniskach, w warunkach spalania niedoskonałego mamy go troszkę więcej, więc będziemy wybierać raz na miesiąc ale nie do końca, jest on potrzebny do podtrzymywania temperatury w palenisku.
- Dla tych którzy chcą więcej od ogrzewania niż suche nagrzane powietrze, dla tych którzy mają świadomość ile mogą zaoszczędzić dogrzewając piecem akumulacyjnym, dla tych którzy z chęcią popracują przy przygotowaniu opału w zamian za zdrowe przyjemne ciepło, atmosferę i blask ognia.
Pamiętajmy o tych uwarunkowaniach towarzyszących podejmowanym decyzjom, aby zakup pieca, a raczej sposobu grzania był satysfakcjonujący nas na lata.